بخشنامه فروش ایران خودرو غیرقانونی است و طبق قانون باطل و بلا اثر می باشد

1397/6/22

انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان طی نامه ای سرگشاده خطاب به مدیرعامل شرکت ایران خودرو اعلام کرد بخشنامه فروش مورخ 1397/6/18 آن شرکت غیرقانونی است و قراردادهای منعقده ناشی از آن مطابق ماده 7 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو باطل و بلا اثر می باشد.متن کامل نامه به این شرح است:


مدیرعامل محترم شرکت ایران خودرو

موضوع: درخواست اصلاح یا ابطال بخشنامه فروش شماره ۴۰۶۲ مورخ ۱۳۹۷/۶/۱۸


با سلام و احترام

با توجه به صدور بخشنامه آن شرکت تحت عنوان "شرایط پیش فروش مشارکت در تولید شهریور ماه ۹۷" طی اطلاعیه شماره ۴۰۶۲ مورخ ۱۳۹۷/۶/۱۸ موارد ذیل متذکر می گردد:


- براساس ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب فروردین ماه ۱۳۹۵ هیات وزیران، ضوابط و روش های مختلف فروش خودرو در حالت های پیش فروش و مشارکت در تولید از یکدیگر مجزا بوده و هر کدام تابع ضوابط و مقررات خاص خود می باشد. لذا اعلام عنوان "شرایط پیش فروش مشارکت در تولید" در صدر بخشنامه مذکور آن شرکت دارای ابهام می باشد و مشخص نیست که این شرایط تابع مقررات پیش فروش بوده یا مشارکت در تولید.


- براساس ماده ۶ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو تصریح گردیده است که در قرارداد فروش، قید مشخصات خودرو مورد نظر از قبیل نشان تجاری، نوع، تیپ، رنگ و شرایط موضوع قرارداد از جمله تاریخ تحویل خودرو با تعیین ماه و هفته تحویل الزامی می باشد. در حالی که بخشنامه آن شرکت تعیین نوع خودروی ثبت نامی مشتریان را موکول به بعد از واریز وجه ثبت نام اولیه و زمان صدور دعوتنامه نموده است که صرفا یکی از محصولات تولیدی قابل عرضه آن شرکت در زمان تحویل خواهد بود. لذا عدم درج نوع خودروی ثبت نامی در قرارداد پیش فروش و عدم آگاهی مصرف کننده از نوع خودرویی که تحویل خواهد گرفت نقض صریح ماده ۶ آیین نامه مذکور می باشد. همچنین در بخشنامه مذکور زمان تحویل خودرو تنها با تعیین ماه اعلام گردیده است بطوریکه مطابق ضوابط اشاره شده می بایست زمان تحویل خودرو با قید ماه و هفته اعلام گردد که این امر نیز خلاف مقررات جاری می باشد.


با عنایت به موارد مذکور و مطابق ماده ۷ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی هر نوع توافق مستقیم یا غیرمستقیم بین عرضه کننده یا واسطه فروش با مصرف کننده که به موجب آن تمام یا بخشی از تعهداتی که عرضه کننده بر طبق این قانون بر عهده دارد ساقط نماید، در برابر مصرف کننده باطل و بلااثر می باشد. لذا ضروری است نسبت به اصلاح بخشنامه صادره و متعاقبا تنظیم قراردادهای قانونی با مصرف کنندگان اقدام گردد.


در پایان یادآور می گردد بر اساس ماده ۵ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، عرضه کننده موظف است قبل از اقدام به پیش فروش خودرو، مجوز مربوطه شامل تعداد خودروی قابل عرضه را از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ نماید. شایسته است مسئولین آن شرکت نسبت به انتشار مجوز اخذ شده بابت پیش فروش خودروهای طرح مذکور به عموم مصرف کنندگان اقدام نمایند.


حسین ابراهیمی

رئیس انجمن ملیلازم به ذکر است پس از انتشار این نامه تا اطلاع ثانوی فروش اینترنتی ایران خودرو انجام نخواهد پذیرفت.

  دانلود فایل

نشانی : تهران میدان ولی عصر ضلع شمال غربی کوچه ارژنگ پلاک 1 طبقه دوم              کد پستی : 1415814888
تلفن : 83211206-021
فکس : 83211249-021

www.ahhmot.ir