بیانیه اعلام مواضع انجمن درخصوص تأثیر افزایش قیمت بنزین در قیمت کالاها و خدمات

1398/9/2

" بیانیه "

انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان که بر اساس فصل سوم قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب سال 1388 مجلس شورای اسلامی به منظور ساماندهی مشارکت مردمی در اجرای سیاستها و برنامه های مرتبط با حقوق مصرف کنندگان تشکیل گردیده است به عنوان نماینده رسمی و قانونی عموم مصرف کنندگان برخود ضروری می داند پس از اجرای تصمیم سران قوا مبنی بر افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی میزان مصرف آن ضمن احترام به این مصوبه که یقیناً بر اساس مطالعات کارشناسی فراوان صورت پذیرفته است نکات ذیل را جهت بیان مواضع خود اعلام نماید.

جلوگیری از افزایش قیمت کالاها و خدمات به خصوص کالاهای اساسی و پرمصرف خانوار که عموماً تأثیری از تغییرات قیمت بنزین نمی گیرند مورد مطالبه عموم مصرف کنندگان می باشد. این امر به صورت جدی و تلاش های شبانه روزی توسط اعضاء محترم کارگروه تنظیم بازار در دستور کار قرار گرفته است بطوریکه این انجمن به عنوان نماینده مصرف کنندگان در کارگروه مذکور به صورت مستمر نسبت به انعکاس نگرانی ها و مطالبات مصرف کنندگان به مراجع تصمیم گیر اقدام می نماید. انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان به همراه سایر اعضاء کارگروه تنظیم بازار از ساعات اولیه اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت با جدیت فراوان در مقابل افزایش احتمالی قیمت برخی کالاها و خدمات ایستادگی کرده است که ضمن قدردانی از متولیان امر ادامه این روند مورد مطالبه جدی عموم مصرف کنندگان می باشد.

افزایش قیمت بنزین و اعمال سهمیه های جدید در میزان مصرف آن بدواً اثر خود را در حمل و نقل عمومی و جابجایی مسافرین بخصوص در سفرهای شهری برای مردم نمایان کرده است. جبران این هزینه های تحمیل شده به خانوار در ابتدا توسط اعضاء محترم دولت از طریق پرداخت یارانه های نقدی مکفی به خانواده ها و سپس توسط شهرداری ها و شرکت واحد اتوبوسرانی و مترو از طریق افزایش ظرفیت جابجایی مسافر و یا کاهش قیمت های بلیط اتوبوس و مترو و همچنین جلوگیری از افزایش قیمت کرایه تاکسی های شهری و بین شهری از طریق سایر ابزارهای حمایتی نیز مورد مطالبه عمومی می باشد.

تشدید نظارت و بازرسی های بیش از پیش از بازار در کلیه مبادی تولید، تأمین، توزیع و عرضه کالا و خدمات به مصرف کنندگان به صورت میدانی و هوشمند توسط کلیه ابزارهای نظارتی، دست سودجویان از نابسامانی های احتمالی بازار را کوتاه خواهد کرد. انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان تهران در حال حاضر دارای بیش از 14 هزار عضو فعال می باشد که به صورت داوطلبانه نسبت به ثبت عضویت خود در این انجمن اقدام نموده اند. بکارگیری توان بالقوه اعضاء انجمن ها به عنوان بازوی اجرایی مردمی نظارت بر بازار در بسترهای گوناگون از جمله طرح ناظرین افتخاری که تحت مدیریت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ساماندهی گردیده است می تواند مصداق بارزی از مشارکت های اجتماعی در کنترل بازار و اجرای صحیح قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان تلقی گردد که وقوع این امر یکی دیگر از مطالبات به حق مردم عزت مند این مرزوبوم می باشد.

در پایان از کلیه مسئولین عالی، مدیران و کارشناسان قوای مجریه، مقننه و قضائیه درخواست می گردد در پرتو منویات مقام معظم رهبری نسبت به اجرای صحیح قوانین و مقررات و وظایف محوله اهتمام ورزیده تا نتیجه خدمات ایشان در بهبود کیفیت زندگی مردم شریف این مرزوبوم نمودار گردد.

انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان تهران

02/09/1398


نشانی : تهران میدان ولی عصر ضلع شمال غربی کوچه ارژنگ پلاک 1 طبقه دوم              کد پستی : 1415814888
تلفن : 83211206-021
فکس : 83211249-021